Программа НПК  «Наследие Франциска Скорины»

Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь
Мінскі дзяржаўны мастацкі каледж імя А. К. Глебава
Нацыянальная камісія Рэспублікі Беларусь па справах ЮНЕСКА
Нацыянальная бібліятэка Беларусі

ПРАГРАМА
навукова-практычнай канферэнцыі з міжнародным удзелам «Спадчына Францыска Скарыны»

Час 19 кастрычніка Месца правядзення

09:00 – 10:00

Рэгістрацыя ўдзельнікаў канферэнцыі фае, 1 паверх
МДМК імя Глебава

10:00 – 10:05

Адкрыццё канферэнцыі
Прывітанне ўдзельнікам канферэнцыі

Шантаровіч Аляксандр Валер'евіч, дырэктар установы адукацыі «Мінскі дзяржаўны мастацкі каледж імя А. К. Глебава»

выставачная зала,
2 паверх
МДМК імя Глебава

10:05 – 10:20

Прывітальнае слова ўдзельнікам канферэнцыі ад Міністра культуры Рэспублікі Беларусь Бондара Юрыя Паўлавіча

10:20 – 10:30

Прывітальнае слова ўдзельнікам канферэнцыі ад Нацыянальнай камісіі Рэспублікі Беларусь па справах ЮНЕСКА

10:30 – 10:40

Круппо Сяргей Маратавіч, кіраўнік прадстаўніцтва Рассупрацоўніцтва ў Рэспубліцы Беларусь

10:40 – 10:50

Бутэвіч Анатоль Іванавіч, намеснік старшыні Беларускага Фонду Культуры, пісьменнік

10:50 – 11:15

Тэатральная кампазіцыя

11:15 – 12:30

ПЛЕНАРНАЕ  ПАСЯДЖЭННЕ

выставачная зала,
2 паверх
МДМК імя Глебава

11:15 – 11:45

«Кніжная спадчына Францыска Скарыны ў кантэксце развіцця мастацкай культуры Беларусі»

Суша Алесь Аляксандравіч, навуковы кіраўнік канферэнцыі, намеснік дырэктара Нацыянальнай бібліятэкі Беларусь па навуковай і выдавецкай дзейнасці, кандыдат культуралогіі

11:45 – 12:10

«Папулярызацыя кніжнай спадчыны Францыска Скарыны для дзяцей і моладзі ў рамках праекта «У госці да кніг» Нацыянальнай бібліятэкі Беларусі»

Сапега Таццяна Андрэеўна, загадчык сектара навукова-праектнай работы Нацыянальнай бібліятэкі Беларусі

12:10 – 12:30

«А. К. Глебаў. Гісторыя стварэння помніка»

Яршова Кацярына Леанідаўна, выкладчык МДМК імя Глебава

12:30 – 13:30

АБЕД кафэ, 5 паверх
МДМК імя Глебава

13:30 – 18:00

РАБОТА  СЕКЦЫЙ  

13:30 – 16:00

Секцыя 1.  Жыццё і творчасць Францыска Скарыны

Кіраўнікі секцыі:
Кірэева Галіна Уладзіміраўна, загадчык навукова-даследчага аддзела кнігазнаўства Нацыянальнай бібліятэкі Беларусі
Сапоцька Павел Міхайлавіч, дырэктар Мастацкай галерэі «Універсітэт культуры»
кабінет 806,  8 паверх
МДМК імя Глебава

13:30 – 16:00

Секцыя 2.  Літаратурная спадчына Францыска Скарыны

Кіраўнікі секцыі:
Праскаловіч Вольга Уладзіміраўна, дацэнт кафедры рыторыкі і методыкі выкладання мовы і літаратуры БДУ, доктар педагагічных навук
Карнілава Таццяна Уладзіміраўна, галоўны бібліёграф навукова-даследчага аддзела кнігазнаўства Нацыянальнай бібліятэкі Беларусі
кабінет 806a,  8 паверх
МДМК імя Глебава

13:30 – 16:00

Секцыя 3.  Мастацкая спадчына Францыска Скарыны

Кіраўнікі секцыі:
Бохан Алена Сяргееўна, прарэктар па вучэбнай рабоце установы адукацыі «Беларуская дзяржаўная акадэмія мастацтваў», дацэнт кафедры, кандыдат мастацтвазнаўства, дацэнт
Быкава Ганна Канстанцінаўна, магістр мастацтвазнаўства, выкладчык кафедры гісторыі і тэорыі мастацтваў Беларускай дзяржаўнай акадэміі мастацтваў
кабінет 503,  5 паверх
МДМК імя Глебава

13:30 – 16:00

Секцыя 4.  70-годдзе МДМК імя Глебава

Кіраўнікі секцыі:
Басалыга Вольга Міхайлаўна, мастацтвазнаўца
Яршова Кацярына Леанідаўна, выкладчык МДМК імя Глебава
кабінет 408,  4 паверх
МДМК імя Глебава

13:30 – 16:00

Секцыя 5.  «Практычная»

Кіраўнікі секцыі:
Сапоцька Павел Міхайлавіч, дырэктар Мастацкай галерэі «Універсітэт культуры»
Ісакава Таццяна Леанідаўна, выкладчык МДМК імя Глебава
выставачная зала,
2 паверх
МДМК імя Глебава

16:30 – 18:00

Секцыя 5.  «Практычная»

Экскурсія ў Нацыянальную бібліятэку Беларусі
Нацыянальная бібліятэка Беларусі
  20 кастрычніка  

10:00 – 12:30

Секцыя 5.  «Практычная»

Экскурсія «Глебаўка Мінску»
Нацыянальны мастацкі музей Рэспублікі Беларусь, Мастацкая галерэя М. Савіцкага

12:30 – 13:30

АБЕД кафэ, 5 паверх
МДМК імя Глебава
тел./факс +375 17 290-09-21
ПН-ПТ  8:45-12:45, 13:15-17:15
ул. Петруся Бровки, 22
Минск